- Komety
- (43 zdjęć)
- Odsłon: 20,999
-
Komety to bardzo piękne, różnorodne i często nieprzewidywalne obiekty Układu Słonecznego. Miejscem, w którym znajduje się ich źródło, jest odległy obłok, daleko po za orbitą ostatniej planety - tzw. obłok Oorta. Kometa będąca daleko od Słońca przypomina tylko zamarzniętą skałę, ale kiedy zbliża się do naszej Gwiazdy, stopniowo ogrzewa się i wokół jej jądra powstaje otoczka z gazu, w który bezpośrednio przemienił się lud (tzw. sublimacja). W ten sposób powstaje głowa komety. Niekiedy rozmiar takiej głowy rozmiarami dorównuje średnicy Słońca. Często dają się zaobserwować warkocze kometarne: jeden pyłowy, drugi gazowy. Ten pierwszy posiada większą masę i nie ulega wpływowi wiatru słonecznego; świeci, bo odbija światło słoneczne. Warkocz gazowy natomiast ma kierunek zgodny z rozchodzeniem się wiatru słonecznego i skierowany jest w przeciwną stronę wobec Słońca; świeci dzięki jonizacji gazów pod wpływem wiatru słonecznego i ma najczęściej barwę niebieskawą.
- Księżyc
- (16 zdjęć)
- Odsłon: 9,346
-
Księżyc, naturalny satelita Ziemi. Spośród wielu teorii jego powstania, najbardziej przemawiającą jest wersja uderzenia w młodą Ziemię asteroidy w wielkości zbliżonej do Marsa. Z materiału odrzuconego w wyniku tego uderzenia uformował się Księżyc. Liczna ilość obecnych na nim kraterów świadczy, że powstał on, kiedy orbita Ziemi nie została jeszcze "oczyszczona" z licznych odłamków skalnych, skał i kamieni, które bombardowały go nieustannie. Dziś już orbita Ziemi jest w miarę "czysta", dlatego rzadkością jest powstawanie nowych kraterów. Oprócz kraterów na Księżycu z łatwością możemy dostrzec tzw. morza (czyli zastygnięta lawa, która wypłynęła w wyniku uderzeń i zalała tereny obniżone), łańcuchy i masywy górskie.
- Planety
- (15 zdjęć)
- Odsłon: 7,579
-
"Planetą określa się ciało niebieskie poruszające się po orbicie wokół gwiazdy, lub jej pozostałości, mające masę odpowiednią do tego, by na etapie formowania mogła się wytworzyć bryła zbliżona do kuli (ale nie większa niż masa wymagana do zapoczątkowania fuzji termojądrowej - około 13 mas Jowisza), a także takie, które swoją grawitacją oczyściło obszar wokół własnej orbity z innych większych ciał niebieskich" (Aktualna definicja planety).
- Słońce
- (6 zdjęć)
- Odsłon: 3,205
-
Słońce jest dla całego Układu Słonecznego siłą napędową, źródłem energii oraz elementem scalającym i umożliwiającym wspólną koegzystencję wszystkich obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym, nawet tych z jego dalekich obrzeży. Podstawową rolę odgrywa tu słoneczna grawitacja.
Liczba wyświetleń wszystkich obrazów: 139,428