- Burze i inne światła
- (9 zdjęć)
- Odsłon: 3,537
-
W atmosferze ziemskiej występuje wiele zjawisk, którym towarzyszą piękne efekty świetlne. Do najczęstszych z nich należą burze, tęcze, a także halo słoneczne czy księżycowe. Przy odrobinie szczęścia może się udać także zaobserwowanie zorzy polarnej, albo obłoków srebrzystych - najwyżej położonych chmur (występujących w mezosferze).
- Meteory
- (11 zdjęć)
- Odsłon: 4,511
-
Meteory ("spadające gwiazdy") to piękne zjawiska, których systematyczne występowanie związane jest z tzw. "deszczami meteorów", kiedy to Ziemia w swym orbitowaniu wokół Słońca "wlatuje" w drobne kawałki np. jakiejś pozostałości po komecie, która uległa rozpadowi. Dzieje się tak np. co roku w okolicach 10-13 sierpnia - wtedy możemy podziwiać tzw. Perseidy - rój meteorów "wylatujących" jakby z Perseusza.
- Tranzyty i zaćmienia
- (13 zdjęć)
- Odsłon: 7,313
-
Tranzyty to zjawiska, podczas których możemy dostrzec jak jakiś obiekt w sowim orbitowaniu przemierza drogę na tle większego obiektu znajdującego się za nim (w galerii - na tle Słońca). Zaćmienia znajdujące się w tej galerii to zaćmienia Słońca (kiedy to Księżyc zasłania tarczę naszej Dziennej Gwiazdy) oraz zaćmienia Księżyca (kiedy to Księżyc zostaje zasłonięty przez cień Ziemi).
- Koniunkcje
- (19 zdjęć)
- Odsłon: 6,667
-
Koniunkcje to zjawiska, które możemy najczęściej oglądać bez użycia teleskopu, czy nawet lornetki. Fakt krążenia po swoich orbitach różnych obiektów (zwłaszcza planet i Księżyca) sprawia, że niekiedy "układają się" one dość blisko siebie względem obserwatora na Ziemi. Często (choć nie zawsze idealnie) takie ułożenie obiektów pozwala dostrzec aktualne położenie ekliptyki na niebie (rzut na sferę niebieską płaszczyzny, do której należą orbity planet). Śledzenie dających się dostrzec z dnia na dzień zmian wzajemnego położenia obserwowanych obiektów, pozwala obserwatorowi "gołym okiem" zobaczyć dynamikę Układu Słonecznego.
Liczba wyświetleń wszystkich obrazów: 139,424